Reklama
 
Blog | Leoš Bezkočka

K volbě prezidenta 1

 

Rád bych se podělil o dojmy z první debaty ČT1 moderované V. Moravcem ze 3.1. Přínosné bylo, že kandidáti odpovídali konkrétně na konkrétní témata a divák si mohl udělat (i když za 90min to není ani možné) představu, jak by se k některým bodům jako budoucí prezidenti postavili.

Témata se týkala amnestie, milostí, jmenování soudců, jmenování členů bankovní rady, zahraniční politiky. Amnestie byla přetřásána snad půl hodiny, protože se šířeji debatovalo, zda amnestie z ledna 2013 byla sporná a v jakém rozsahu. Debaty se zúčastnili Z.Roithová, Jan Fischer a J. Bobošíková. Žádný z nich výrazně nepřekvapil a tak účastníci potvdrili své názorové linie.

 

Příjemným překvapením byla připravenost Z. Roithové, která ukázala, že na sobě v předvolebním období pracuje a své odpovědi sestavovala strukturovaně, v širších souvislostech. Trochu netaktní bylo zpočátku skákání moderátora do její řeči. Postupem času jí umožnil více prostoru. Dával jí tím snad nepřímo najevo, kde je její místo v této volbě? Nevýhodou Roithové je, že působí nenápadně, rétoricky příliš nezaujme posluchače. V této debatě mne přesvědčila, že kvality má nejen morální.

Reklama

 

Když v pořadu srovnávali svým rozsahem lednovou amenstii s tou Havlovou z let 1990 (23 tisíc, z toho 15 tis z ČR), která též zvedla vlnu nevole, ještě netušili kolik ve skutečnosti tato poslední amnestie postihne lidí (3.1. se uvádělo číslo kolem 7 tis). Roithová argumentovala, že Havlova amnestie byla amnestií v čase změny režimu, a proto je do jisté míry omluvitelná v takové šíři. Že by tedy Klaus očekával změnu režimu, zaznělo? /možná na ten skutečně demokratičtější – pozn. autora :))/

 

 Bobošíková (dnes podnikatelka) překvapila jen svojí názorovou nekonzistentností. V dobách, kdy moderovala jí vadil střet zájmů. Dnes jí nevadí, že ekonom R. Holman (známý již z časů privatizačních) a v podstatě kamarád VK, seděl ve stejné firmě (Key Investment – ta vytunelovala stovky milionů) jako Jiří Weigl (kancléř prezidenta), a zároveň tentýž Holman byl zvolený do bankovní rady ČNB v letech 2005-2011. To podle Bobošíkové není střet zájmů. O pár minut později zdůraznila, že by bojovala proti korupci ( přinejmenším tedy zvláštní kombinace). Obecně se jinak shodli na  korektní k činnosti ČNB. Fischer ještě zmínil, že by jmenoval radu různých ekonomických doktrín, čímž chtěl naznačit, že ta současná je složena pouze z té, kterou zastává VK (a která prosytila celý systém). Bobošíková by rozhodně zůstala při současném systému volby do rady ČNB.

 

V otázkce soudců jsme se dozvěděli, že máme 3058 soudců. Moravec se podivoval, že přesnější číslo ani jeden z kadnidátů nezná, když prý jeden z problémů soudnictví je mnoho soudců (podle VK). Sympatické na Fischerovi bylo, že by diskutoval včas a dopředu kandidáty na soudce s různými odborníky, vybíral by také z různých názorových táborů a radil by se více se Senátem. Moderátor také nakousl téma soudní samosprávy. Fischerovi by nevadila a diskutoval by o ní.

 

V evropské otázce Bobošíková nepřekvapila. Vzhledem k jejím obecně známým názorům na EU (doporučuji zhlédnout debatu, jakými argumenty posilovala skepsi proti EU) a tolerování klientelokracie by zřejmě byla pokračováním stávajícího hradního trendu ( ale v sukních a s atraktivnějším obličejem). J. Fischerovi, jenž pracoval dva roky v Londýně pro evropskou politiku, zase vadí polyfonie české zahraniční politiky, vadí mu bruselská hodnotově vyprázdněná politika i přeregulovanost EU. EU je ale, podle něj, dobré dál budovat. Zajímavou poznámku měla Roithová (coby ex-europoslankyně), když poznamenala, že ČR náleží dolní příčky v množství nabalované byrokracie na bruselké projekty směřující do členských zemí. Toby také částečně vysvětlovalo, proč a kde se ztrácejí evropské peníze a proč nečerpáme víc, než bychom mohli.

 

Debata měla celkově vyšší úroveň, než duel Zeman/ Fischer na Prima Family, kde se atmosféra blížila estrádě a ztrácela na důstojnosti hodné takové události.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama